Program Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 to kontynuacja współpracy transgranicznej zapoczątkowanej w 2007 roku. Prace nad nowym programem rozpoczęły się wczesną wiosną 2020 roku, natomiast jego gotowość operacyjna prognozowana jest na IV kwartał 2022 roku.
Cel programu
„Połączeni morzem dla zielonej i niebieskiej przyszłości” oraz „Innowacyjny, zrównoważony, atrakcyjny i aktywny Południowy Bałtyk” – to myśli przewodnie i wizja regionu, którą stawia sobie za cel program na kolejną perspektywę finansową UE.
Finansowanie
Alokacja programu na lata 2021-2027 wynosi 83,8 mln EUR, z czego wkład Polski pochodzący z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) to 36 mln EUR. Poziom dofinansowania dla polskich beneficjentów nie jest jeszcze potwierdzony, aczkolwiek wynosił on dotychczas 85% kosztów kwalifikowanych.
Zakres wsparcia
Program wspiera przede wszystkim przedsięwzięcia wdrażające działania miękkie, mające trwałe rezultaty. Oczekiwane produkty projektów (przykłady): plany działań i rozwoju, modele współpracy, studia wykonalności, pilotażowe wdrożenia, rekomendacje dla decydentów i praktyków w danej dziedzinie. Program nie finansuje projektów koncentrujących się wyłącznie na współpracy akademickiej, badaniach naukowych, networkingu, czy wymianie doświadczeń. Inwestycje są możliwe do zrealizowania tylko w charakterze pilotażowym lub demonstracyjnym.
Beneficjenci programu
Obszar wsparcia programu obejmuje następujące kraje i regiony: w Polsce – subregiony: miasto Szczecin, szczeciński, szczecinecko-pyrzycki, koszaliński, słupski, chojnicki, starogardzki, gdański, trójmiejski i elbląski (opcjonalnie subregion olsztyński); w Niemczech – okręgi (Landkreise) Mecklenburg-Vorpommern: Nordwestmecklenburg, Rostock, Vorpommern-Rügen, Vorpommern-Greifswald oraz miasto na prawach powiatu (Kreisfreie Stadt) Rostock; w Danii – Gmina Regionalna Bornholm oraz Region Zealand (podregiony: Østsjælland, Vest- og Sydsjælland); w Szwecji – powiaty: Kalmar, Blekinge, Skåne i Kronoberg; na Litwie – powiaty: Klaipėda, Tauragė i Telšiai.
O dofinansowanie może ubiegać się szeroki wachlarz beneficjentów, w tym:
-
władze krajowe, regionalne i lokalne lub ich stowarzyszenia,
-
podmioty prawa publicznego lub prywatnego, agencje rozwoju regionalnego,
-
MŚP, ich klastry oraz sieci,
-
organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną,
-
organizacje międzynarodowe posiadające siedzibę operacyjną na obszarze programu,
-
szkoły, szkolnictwo wyższe i instytucje badawczo-rozwojowe,
-
instytucje ochrony dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i narodowego, instytucje wspierające.
Zakres tematyczny programu na lata 2021-2027
CP 1. Bardziej inteligentna Europa dzięki wspieraniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej |
1.2 – Czerpanie korzyści z cyfryzacji dla obywateli, przedsiębiorstw i rządów |
1.3 – Sprzyjanie wzrostowi i konkurencyjności MŚP |
CP 2. Bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna Europa dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetyki, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, przystosowania się do zmiany klimatu oraz zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem |
2.2 – Promowanie energii odnawialnej poprzez inwestycje w moce wytwórcze |
2.5 – Promowanie oszczędnego gospodarowania wodą |
2.6 – Rozwój (przejście do) gospodarki o obiegu zamkniętym, poprzez inwestycje w sektorze gospodarki odpadami i efektywnego gospodarowania zasobami |
CP 4. Europa o silniejszym wymiarze społecznym przez wdrażanie Europejskiego filaru praw socjalnych |
4.5 – Zwiększenie roli kultury i turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych |
CS 1. Lepsze zarządzanie współpracą |
6.3 – Działania międzyludzkie na rzecz zwiększenia zaufania |