Posiedzenie Wspólnego Komitetu Programującego, które odbyło się w dniach 3-4 lutego 2021 r., dotyczyło sfinalizowania tematów nowego programu i uzgodnienia konkretnych kroków w celu uproszczenia procedur finansowania w przyszłości.
Cenna wymiana między krajami programu
Delegacje z jedenastu krajów: państw członkowskich UE i sąsiadujących krajów partnerskich z regionu Morza Bałtyckiego, przedstawiciele Komisji Europejskiej i Instytucji Zarządzającej / Wspólnego Sekretariatu (IZ / WS) spotkali się na kolejnym spotkaniu online, aby kontynuować przygotowania nowego Programu. Po kolei litewskiej obradom przewodniczył Andrius Valickas z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej.
Najnowsze informacje na temat postępów w prawodawstwie przedstawiła przedstawicielka Komisji Europejskiej Blagovestka Riiser. Członkowie Komitetu korzystali z okazji do wymiany wstępnych pomysłów na przyszłe finansowanie Programu, stawek współfinansowania dla partnerów projektów, a także podziału budżetu na priorytety.
Cztery priorytety napędzające współpracę transnarodową w regionie
Istnieje wyraźna zgoda co do czterech priorytetów, tj. Innowacyjnych społeczeństw; Społeczeństwa korzystające z wody; Społeczeństwa neutralne dla klimatu; i zarządzanie współpracą najlepiej odzwierciedlają potrzeby współpracy transnarodowej określone przez kraje uczestniczące w programie na następne siedem lat. Członkowie Komitetu zatwierdzili ramy tematyczne Programu już w grudniu 2020 roku. Na lutowym posiedzeniu członkowie Komitetu uzgodnili ostateczne ustalenie tematów, które będą dotyczyć przyszłego Programu.
Uproszczone procedury dla wnioskodawców i partnerów
Członkowie Wspólnego Komitetu Programującego dyskutowali o tym, jak skutecznie stworzyć systemy zarządzania, finansowania i kontroli.
Członkowie Komitetu zgodzili się na dalsze uproszczenia z korzyścią dla wnioskodawców i partnerów projektu. Ważnym elementem będzie uproszczenie procedury oceny pomocy publicznej programu. W rezultacie przyszli wnioskodawcy i partnerzy projektu będą mieli jasność co do pomocy państwa bezpośrednio na początku projektu, a wysiłki administracyjne będą rozsądne.
Następne kroki
Kolejne posiedzenie Wspólnego Komitetu Programowego planowane jest na koniec marca. Podczas tego spotkania rozpoczną się dyskusje na temat przyszłego budżetu Programu, a także harmonogramów i procedur naboru wniosków.
Członkowie Wspólnego Komitetu Programującego dążą do sfinalizowania dokumentu programowego do połowy 2021 r. I oczekują zatwierdzenia przez Komisję Europejską do końca 2021 r. W tym czasie można zaplanować również rozpoczęcie pierwszej rundy aplikacyjnej.
Materiał w artukule pochodzi ze strony internetowej: intereg-baltic.eu