UE
POŁUDNIOWY BAŁTYK
InterReg South Baltic logotyp

SEAPLANSPACE – szkolenia z zakresu morskiego planowania przestrzennego

Projekt SEAPLANSPACE ma na celu wzmocnienie kompetencji osób, które pracują lub przygotowują się do pracy związanej z morskim planowaniem przestrzennym (MSP) w kontekście zrównoważonego zarządzania morzem, wspierającego rozwój społeczno-gospodarczy, zwłaszcza w wielu obszarach gospodarki morskiej. Działania edukacyjne mające na celu wzmocnienie kompetencji w małych i średnich przedsiębiorstwach (MSP) są niezbędne dla planów rozwoju obszarów morskich we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej do 31 marca 2021 roku, a następnie ich wdrożenia, realizacji i zmian w przyszłości.

Aby osiągnąć pełny cel szkolenia, konieczne było dobranie odpowiednich uczestników, tj. Zróżnicowanie ich ze względu na miejsce zatrudnienia, reprezentowaną branżę, doświadczenie zawodowe, a także potrzebę rozwoju zawodowego i zdobywania wiedzy. Wśród uczestników znalazły się osoby zatrudnione w administracji publicznej i samorządowej różnych szczebli, takie jak specjaliści, inspektorzy, a także menadżerowie i osoby reprezentujące instytucje biznesowe, zarówno podmioty prywatne, jak i spółki Skarbu Państwa. Reprezentowane branże obejmują morską energetykę wiatrową, przemysł gazowy, energetykę jądrową, górnictwo morskie, agencje morskie, budownictwo morskie, nieruchomości i porty morskie. W szkoleniu wzięły również udział osoby z organizacji pozarządowych. Około 40 proc. Uczestników stanowili studenci i absolwenci różnych kierunków studiów, takich jak prawo, europejska administracja biznesowa, międzynarodowe stosunki gospodarcze, transport międzynarodowy i handel morski, oceanografia i geografia oraz gospodarka przestrzenna. Takie zróżnicowanie pozwoliło na uzyskanie wartości dodanej podczas warsztatów: wymiana informacji i doświadczeń, a także nawiązanie relacji, które można wykorzystać w dalszej karierze uczestników związanej z realizacją planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich.

2. Jakie działania są planowane podczas szkolenia? Co osiągnięto przed pandemią? Jakie są efekty pierwszej edycji szkolenia?

Szkolenia projektowe są prowadzone równolegle przez partnerów projektu w pięciu krajach regionu Południowego Bałtyku. Zaplanowano je w formie warsztatów obejmujących zagadnienia praktyczne (studia przypadków). W polskiej części szkolenia, która zakończyła się w styczniu, wykładowcami byli polscy i zagraniczni eksperci. Dla zajęć prowadzonych w języku angielskim zapewniono tłumaczenie symultaniczne.

Pierwsza edycja szkoleń prowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Prawa i Administracji zakończyła się w styczniu 2020 roku, czyli przed wybuchem pandemii COVID-19. Zajęcia odbywały się stacjonarnie. 80-godzinne szkolenie stacjonarne ukończyły 83 osoby (trzy grupy uczestników). W informacji zwrotnej potreningowej uczestnicy podkreślali, że udział w projekcie SEAPLANSPACE był dla nich niezwykle cennym doświadczeniem i skierował część osób na nową ścieżkę rozwoju zawodowego oraz umożliwił sprecyzowanie dalszej ścieżki rozwoju zawodowego. Uczestnicy przyznali również, że bezpośredni kontakt z wysokiej klasy specjalistami z różnych dziedzin planowania przestrzennego obszarów morskich był dla nich najlepszą formą zdobycia cennej i bardzo potrzebnej wiedzy z tak specjalistycznej tematyki.

3. Jak pandemia wpłynęła na przebieg szkolenia? Jakie problemy, rozwiązania i zagrożenia się pojawiły? Jak przebiegła druga edycja szkolenia i jakie są jej efekty?

W marcu 2020 roku, kiedy w Polsce ogłoszono lockdown, miała się rozpocząć druga edycja szkolenia. Byliśmy przygotowani do rozpoczęcia zajęć dla kolejnej grupy w Gdańsku i dla grupy w Szczecinie. Znaczna część działań była już wtedy prowadzona na Litwie – pozostała część to warsztaty dla profesjonalistów i zajęcia plenerowe. W Danii pandemia przerwała trwający cykl szkoleniowy. Partnerzy szwedzcy byli na etapie przygotowań do rozpoczęcia szkolenia. Zespół SEAPLANSPACE rozpoczął prace nad zmianą harmonogramu i formy szkolenia. Okres realizacji projektu wydłużył się o 6 miesięcy. Wiosną i latem można było opracować nową formułę szkoleń opartą na webinarach i e-learningu. Od września 2020 r. Do stycznia 2021 r. Uniwersytet Gdański przeprowadził szkolenia z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams dla kolejnych dwóch grup. W dwóch polskich edycjach wzięło udział łącznie 179 osób.

4. Międzynarodowy moduł szkoleniowy – jakie wartości dodane pomimo trudności osiągnięto, biorąc pod uwagę udział przedstawicieli innych krajów Regionu Południowego Bałtyku?

Szczególnym wyzwaniem był międzynarodowy moduł szkoleniowy prowadzony zdalnie przez ekspertów-trenerów MŚP z Niemiec. Szkolenie zdalne składało się z trzech interaktywnych sesji, podczas których uczestnicy podzieleni na osiem zespołów pracowali nad wybranymi zadaniami. Podczas webinaru konieczne było założenie dodatkowego kanału tłumaczeniowego. Zdalna formuła szkolenia międzynarodowego miała również dodatkowy pozytywny aspekt – pozwoliła na udział osób z Niemiec, Danii i Litwy. Szkolenie mimo wielu zagrożeń zakończyło się sukcesem i zostało ocenione pozytywnie.

5. Jakie są długoterminowe efekty szkolenia? (nawiązane relacje między uczestnikami, wymiana doświadczeń, współpraca w ramach projektu i nowe kontrakty).

Druga edycja szkolenia zakończyła się niedawno, więc jest za wcześnie na ocenę długofalowych efektów współpracy między uczestnikami. Pozostali partnerzy właśnie kończą szkolenie w swoich krajach. Z drugiej strony warto zauważyć, że uczestnicy pierwszej edycji szkoleń nawiązali liczne kontakty zawodowe, m.in. pracując przy planowaniu polskiej morskiej energetyki wiatrowej w imieniu różnych interesariuszy.

Zgodnie z tym, co mówili uczestnicy szkoleń, istnieje potrzeba kontynuacji tego typu wsparcia edukacyjnego, które pozwoliłoby na wzmocnienie kompetencji zawodowych. Wyrazili zainteresowanie poszerzeniem swojej wiedzy na temat MSP w przyszłości. Zaproponowano przygotowanie dalszych szkoleń, a także opracowanie programu interdyscyplinarnych studiów podyplomowych z zakresu planowania przestrzennego obszarów morskich i zrównoważonej gospodarki morskiej.

Obecnie zespół projektu SEPLANSPACE pracuje nad podpisaniem umów ramowych z instytucjami zainteresowanymi i zaangażowanymi w planowanie przestrzenne obszarów morskich w celu zrównoważonego zarządzania morzem w celu rozwijania współpracy.

Projekt SEAPLANSPACE dołączył do powstałego niedawno na Uniwersytecie Gdańskim Centrum Zrównoważonego Rozwoju, którego działania obejmują intensyfikację współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym: przedsiębiorcami, instytucjami publicznymi, administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi, w zakresie szeroko pojętej rozumiany zrównoważony rozwój.

 

Artykuł powstał we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim , partnerem wiodącym projektu SEAPLANSPACE 

Matriał pochodzi ze strony https://southbaltic.eu/

Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)