Sztuczna inteligencja, transformacja cyfrowa w Unii Europejskiej, nabór na opracowanie i realizację studiów magisterskich dotyczących obliczeń wysokiej wydajności – sprawdź, co jeszcze planowane jest w najbliższym czasie w programie Cyfrowa Europa!
Planowane nabory
Na drugi kwartał 2025 roku planowane jest ogłoszenie pierwszej tury naborów, dotyczyć będzie ona następujących obszarów:
Sztuczna inteligencja
Planowane działania z zakresu sztucznej inteligencji to m.in.:
- wsparcie pilotażowych projektów, które testują rozwiązania automatyzujące procesy związane z przestrzeganiem przepisów UE, np. w zakresie ochrony środowiska;
- wsparcie pilotażowych projektów, które mają na celu wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w administracji publicznej w Europie;
- finansowanie międzynarodowego projektu w sektorze rolnictwa i żywności – wykorzystanie infrastruktury cyfrowej przyczyniłoby się do poprawy efektywności, konkurencyjności tego sektora w Europie
Umiejętności cyfrowe
Planowane jest powołanie 4 akademii w obszarach:
- technologii kwantowych;
- sztucznej inteligencji;
- wirtualnych światów;
- półprzewodników.
Jaki jest cel powołania akademii?
Celem jest zwiększenie liczby specjalistów w najważniejszych obszarach IT poprzez zebranie wiedzy i kompetencji potrzebnych do zapewnienia elastycznych i aktualnych programów nauczania (w tym na poziomie studiów magisterskich).
W ramach I tury naborów oprócz wsparcia na rozwój sztucznej inteligencji i umiejętności cyfrowych planowane są również działania związane z zaufaniem do transformacji cyfrowej. W planach jest również dalsze wsparcie działalności sieci europejskich centrów innowacji cyfrowych.
Nabory w toku
- wciąż można składać wnioski w ramach 6 naborów w obszarze Cyberbezpieczeństwo! Nowy, przedłużony termin składania wniosków to 27 marca 2025 r. – więcej informacji TUTAJ.
- do końca 2025 r. otwarte są nabory na rozwój infrastruktury superkomputerowej oraz ustanowienie Fabryk AI.
Uzyskaj dofinansowanie na opracowanie i realizację programu studiów magisterskich!
Nabór ten, otwarty do 14 maja 2025, dotyczy opracowania i realizacji programu studiów magisterskich w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności. Skierowany jest do instytucji szkolnictwa wyższego z udowodnionym dorobkiem w obszarze obliczeń wielkiej skali. Zainteresowani będą musieli utworzyć konsorcjum międzynarodowe.
Wsparcie firm w transformacji cyfrowej, szereg wydarzeń nadchodzących w 2025 roku oraz wiele więcej
O szczegółach działań opisywanych w niniejszym artykule dowiedzą się Państwo z newslettera przygotowanym przez Krajowy Punkt Kontaktowy programu Cyfrowa Europa w Polsce. Dokument znajduje się poniżej artykułu, w sekcji „do pobrania”
Pozostałe informacje zawarte w newsletterze związane są z:
- wytycznymi dotyczącymi kosztów osobowych w programie Cyfrowa Europa;
- Europejską deklaracją praw i zasad cyfrowych, której sześć głównych zasad ma sterować cyfrową transformacją w Unii Europejskiej;
- nowym narzędziem Komisji Europejskiej, za pośrednictwem którego firmy będą wspierane w transformacji cyfrowej.
2025 rok to również czas wielu wydarzeń. Będą one organizowane zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.
Wszystkich Zainteresowanych zachęcamy do lektury!