Forum Granic, zorganizowane w dniach 2 – 3 grudnia 2024 roku w Paryżu przez Transgraniczną Sieć Euroinstytutów, zgromadziło 300 uczestników – polityków, decydentów, i przedstawicieli organizacji transgranicznych. Przedmiotem obrad była przyszłość współpracy transgranicznej w Europie.
Środkowoeuropejska Służba Inicjatyw Transgranicznych z Węgier i ESPON zorganizowały sesję „Wschodnie Granice na Rozdrożu: Między Wojną a Rozszerzeniem UE”. Prelegenci z Polski, Węgier, Serbii i Finlandii przedstawili konsekwencje agresji rosyjskiej na Ukrainie oraz perspektywy rozszerzenia Unii Europejskiej.
Poniżej prezentujemy kluczowe wnioski z warsztatu:
- Kirsi Vainio, Południowa Karelia: Wojna na Ukrainie poważnie wpłynęła na region Południowej Karelii: 1 mln EUR dziennie utraty dochodów z turystyki rosyjskiej, duże skutki dla przemysłu leśnego i 13% bezrobocia. Potrzebne jest wsparcie UE i nowe europejskie partnerstwa, aby zrównoważyć sytuację.
- Sanda Simić-Stambolić, Serbia: Programy Interreg były kluczowe w budowaniu współpracy transgranicznej i dostarczaniu cennych doświadczeń z UE. Serbia dąży do bycia silnym partnerem w przyszłych projektach.
- Krzysztof Szpakowski, Polska: Przerwanie transportu transgranicznego, zerwanie handlu przygranicznego, rosnąca depopulacja i zakłócenia w sektorze turystyki to niektóre z wpływów wojny na Ukrainie na polską gospodarkę. Polska dostosowuje się do obecnej sytuacji geopolitycznej, przekierowując fundusze na wsparcie swoich wschodnich regionów granicznych.
- Andrea Szabóné Cap, Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej (dalej EUWT) Tisza: EUWT Tisza wspiera słabo rozwinięty obszar przygraniczny Węgier i Ukrainy we wszystkich potencjalnych dziedzinach, podkreślając znaczenie współpracy transgranicznej dla wzrostu regionalnego.
Zachęcamy do zapoznania się z całością materiału tutaj