UE
Aktualności
Platformy projektowe w Regionie Morza Bałtyckiego – kapitalizacja efektów projektów

Platformy projektowe w Regionie Morza Bałtyckiego – kapitalizacja efektów projektów

FOT. pixabay.com
19.12.2024
Szymon  Faruga
Szymon
Faruga
AUTOR
Szymon  Faruga
Szymon
Faruga
19.12.2024

Od pojedynczych projektów do rozbudowanych i strategicznych platform projektowych. Rozpoczęła się kapitalizacja efektów projektów w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.

Platformy projektowe – duże zainteresowanie

Zainteresowanie platformami projektowymi pokazuje, że wnioskodawcom zależy na rozwijaniu rezultatów swoich działań. Platformy projektowe polegają na kapitalizacji efektów projektów pochodzących z różnych programów – nie tylko Interreg ale także z programów badawczych – np. Horyzont Europa. Dodatkowo, zawiązywanie platform projektowych umożliwia kształtowanie strategii i zwiększa transfer wiedzy.

Skala współpracy w liczbach

  • 23 złożone wnioski aplikacyjne;
  • Złożone platformy projektowe czerpią z rezultatów ponad 250 projektów;
  • Blisko 90 projektów pochodzi z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.

Duża grupa projektów pochodzi także z programu Horyzont Europa. W grupie programów Interreg wskazuje się również liczne projekty z programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 oraz z Interreg Środkowy Bałtyk 2021-2027.

Obszary najchętniej wybierane przez wnioskodawców

Wnioski aplikacyjne na platformy projektowe dotyczą wszystkich celów programu, najwięcej jednak złożono odnośnie celu „Odporne gospodarki i społeczności” (6) i odnośnie celu „Usługi publiczne odpowiadające na potrzeby mieszkańców (5).

Większość platform projektowych dąży do włączenia swoich rezultatów do istniejących strategii. Co więcej, partnerzy platform projektowych planują bliską współpracę z koordynatorami Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego.

Współpraca ta dotyczy w szczególności następujących obszarów strategii:

  • Innowacji;
  • Biogenów;
  • Zagrożeń;
  • Biogospodarki;
  • Energii;
  • Statków;
  • Transportu;
  • Kultury;
  • Turystyki;
  • Zdrowia;
  • Planowania przestrzennego.

Poniżej grafika pochodząca z artykułu źródłowego, ze strony https://interreg-baltic.eu/, prezentująca dane liczbowe dotyczące platform projektowych:

Kilka informacji o wnioskodawcach

Wnioskodawcy pochodzą ze wszystkich 9 państw obszaru kwalifikowalnego Programu. Większość wnioskodawców reprezentuje środowisko naukowe i badawcze, nie brakuje również przedstawicieli organizacji pozarządowych, międzynarodowych. Silną grupą są przedstawiciele władz publicznych – udział na poziomie 14%.

Najwięcej partnerów wiodących pochodzi z Finlandii i Niemiec. Zauważalną, istotną część stanowią również organizacje z Polski i ze Szwecji.

Suma pieniężna, o jaką zawnioskowali zainteresowani wynosi 21,5 mln EUR. Przewidziana alokacja wynosi jednak 12,6 mln EUR. O tym, które platformy projektowe zostaną wybrane do dofinansowania zdecyduje ocena formalna i jakościowa oraz członkowie Komitetu Monitorującego Program.

Tekst źródłowy:

https://interreg-baltic.eu/top-news/23-ideas-on-how-to-build-synergies-project-platforms-in-the-making

Więcej o programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 – w sekcji przydatne linki – poniżej artykułu.

Przydatne linki
Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)