UE
POŁUDNIOWY BAŁTYK
Na zdjęciu widoczne są bilony pieniężne

Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 nowe nabory zostaną otwarte już 5 listopada 2024 r.

fot.pixaby.com

Komitet Monitorujący Programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027, podczas spotkania zorganizowanego 24 października, podjął decyzję o otwarciu 4. naboru projektów regularnych oraz 2. naboru projektów na małą skalę w okresie od 5 listopada 2024 r. do 4 lutego 2025 r.

Czwarty nabór projektów regularnych zostanie otwarty w ramach następujących Działań Programu:

  • Działanie 1.1 Cyfryzacja regionu
  • Działanie 2.1 Wspieranie przejścia na zieloną energię
  • Działanie 2.2 Promowanie zrównoważonego wykorzystania wody
  • Działanie 3.1 Rozwój zrównoważonej, odpornej i innowacyjnej turystyki
  • Działanie 4.1 Wzmocnienie zdolności współpracy podmiotów z obszaru Południowego Bałtyku (w tym społeczeństwa obywatelskiego).

Szczegółowe informacje na temat 4. naboru zostaną zawarte w ogłoszeniu i dokumentach uzupełniających, które zostaną opublikowane 5 listopada 2025 r. Oprócz wymogów określonych w Podręczniku Programu i jego załącznikach, Program wprowadza następujące wymogi dotyczące 4. regularnego naboru wniosków. Niespełnienie tych wymogów spowoduje odrzucenie projektu w ramach kontroli dopuszczalności i kwalifikowalności.

  • Działanie 1.1 Cyfryzacja regionu
  • Projekty muszą przyczyniać się do osiągnięcia wskaźnika produktu RCO04 – Przedsiębiorstwa otrzymujące wsparcie niefinansowe

LUB / I

  • Projekty muszą przyczyniać się do osiągnięcia wskaźnika produktu RCO14 – Instytucje publiczne wspierane w rozwoju usług, produktów i procesów cyfrowych. W związku z tym projekty muszą przyczyniać się do osiągnięcia wskaźnika rezultatu RCR11 – Użytkownicy nowych i zmodernizowanych publicznych usług, produktów i procesów cyfrowych.
  • Działanie 2.1 Wspieranie przejścia na zieloną energię
    • Projekty muszą przyczyniać się do osiągnięcia obowiązkowego produktu RCO116 – Wspólnie opracowane rozwiązania, a w konsekwencji do osiągnięcia wskaźnika rezultatu RCR104 – Rozwiązania wdrożone lub zwiększone przez organizacje posiadające co najmniej 2 rozwiązania.
  • Działanie 2.2 Promowanie zrównoważonego wykorzystania wody
    • Projekty muszą przyczyniać się do osiągnięcia obowiązkowego produktu RCO116 – Wspólnie opracowane rozwiązania, a w konsekwencji do osiągnięcia wskaźnika rezultatu RCR104 – Rozwiązania wdrożone lub zwiększone przez organizacje posiadające co najmniej 2 rozwiązania.
  • Działanie 3.1 Rozwój zrównoważonej, odpornej i innowacyjnej turystyki
    • Projekty muszą przyczyniać się do osiągnięcia obowiązkowego produktu RCO116 – Wspólnie opracowane rozwiązania, a w konsekwencji do osiągnięcia wskaźnika rezultatu RCR104 – Rozwiązania wdrożone lub upscaled przez organizacje z co najmniej 2 rozwiązaniami.
  • Działanie 4.1 Wzmocnienie zdolności współpracy podmiotów z obszaru Południowego Bałtyku (w tym społeczeństwa obywatelskiego)
    • Co najmniej 1/3 partnerów projektu muszą stanowić nowe podmioty (nowi uczestnicy)*
    • 2 nabór na małe projekty.
    • Równolegle do 4. regularnego naboru wniosków w okresie od 5 listopada 2024 r. do 4 lutego 2025 r., Program otwiera również 2. nabór małych projektów w ramach Działania 4.1 – Wzmocnienie zdolności współpracy podmiotów z obszaru Południowego Bałtyku (w tym społeczeństwa obywatelskiego). Szczegółowe informacje na temat 2. naboru projektów na małą skalę zostaną zawarte w  Warunkach  Naboru, które zostaną opublikowane 5 listopada 2025 roku. Główną nowością w porównaniu z 1. naborem projektów na małą skalę jest to, że MŚP będą kwalifikowalnymi partnerami projektu, a także wymóg, aby co najmniej 1/3 partnerów projektu stanowili nowi partnerzy*.
      Program zapewni różne środki wspierające rozwój projektów. W dniu 3 grudnia 2024 r. w Gdańsku Wspólny Sekretariat Programu  zorganizuje wydarzenie związane z poszukiwaniem partnerów, które obejmie również sesję informacyjną na temat rozwoju projektu. Ponadto zaleca się, aby partnerzy wiodący wzięli udział w indywidualnych konsultacjach projektowych, które zostaną zorganizowane jako dwuetapowy proces. Między końcem listopada 2024 r. a połową grudnia 2024 r. zorganizowane zostaną konsultacje regionalne z udziałem oficerów projektu z Wspólnego Sekretariatu i punktów Kontaktowych Programu, które skupią się na kwestiach strategicznych, np. istotności, transgranicznym charakterze, partnerstwie. W styczniu 2025 r. WS zorganizuje drugą rundę indywidualnych konsultacji projektowych, które skupią się na bardziej technicznych tematach, np. planie pracy, budżecie itp.
    • Rejestracja na wydarzenie poszukiwania partnerów, a także na indywidualne konsultacje zostanie otwarta 5 listopada 2024 r.
      * Definicja nowego uczestnika (nowe podmioty): organizacja partnerska projektu, która nie uczestniczyła jako partner projektu w zatwierdzonych regularnych projektach w Programie Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020, jak również nie jest zaangażowana jako partner projektu w zatwierdzonych regularnych i małych projektach w Programie Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027. Wraz z ogłoszeniem o naborze zostanie opublikowana lista organizacji, które nie są uznawane za nowe podmioty.
      Wymagana liczba nowych uczestników w partnerstwach różnej wielkości:

ISBP _4 nabór

Liczba Partnerów ProjektuMinimalna liczba nowych uczestników jako partnerów w projekcie
2-4 partnerów1 nowy partner
5-7 partnerów 2 nowych partnerów
8-10 partnerów 3 nowych partnerów
11-13 partnerów4 nowych partnerów
14-16 partnerów 5 nowych partnerów
więcej niż 16 partnerówzgodnie ze sposobem obliczania jw.

 

 

Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)