Tematyka programu Interreg Europa odpowiada głównym celom polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2021-2027, a także celowi specyficznemu Interreg – „lepsze zarządzanie współpracą”.
Pierwsze dwa webinaria już za nami – odbyły się 5 i 10 września. Celem pierwszego z nich było ukazanie, w jaki sposób administracje lokalne wdrażają Cele Zrównoważonego Rozwoju – Sustainable Development Goals (SDGs) na szczeblu lokalnym, drugie miało za zadanie ukazać korzyści, jakie niesie za sobą agroturystyka w Europie.
Zgodnie z harmonogramem webinaria odbędą się kolejno: 19 września, 1, 15, 17 , 24 i 29 października 2024 roku. Rejestracja na te wydarzenia wciąż trwa.
Webinarium zaplanowane na 19 września dotyczyć będzie redukcji emisji zanieczyszczeń związanych z funkcjonowaniem logistyki miejskiej – odnosi się to m.in. do rosnącej liczby pojazdów dostawczych.
Webinarium zaplanowane na 1 października dotyczyć będzie sfery włączenia społecznego, a więc jednej z głównych sfer polityk Unii Europejskiej. Precyzując, mowa będzie o integracji obywateli państw trzecich z europejskim rynkiem pracy. Pozwalając sobie na krótką dygresję – jest to niezwykle ważny temat biorąc pod uwagę trwający w Polsce kryzys demograficzny.
Podczas webinarium zaplanowanego na 15 października nacisk zostanie położony na kwestie związane z rozwojem technologii w sektorze zdrowia. Zaprezentowane zostaną dobre praktyki wspierające MŚP w ich rozwoju.
Webinarium zaplanowane na 17 października dotyczyć będzie infrastruktury sektora niebieskiego i zielonego dla odpornych miast, a dokładniej zrównoważonego zarządzania wodą. Tworzenie zielonych przestrzeni, a także wspomniane zrównoważone zarządzanie wodą pomaga miastom w radzeniu sobie z powodziami, zanieczyszczeniami, umożliwia łagodzenie skutków upałów.
Webinarium zaplanowane na 24 października również dotyczyć będzie wyżej wymienionych sektorów i ich roli na rzecz odpornych miast. Tutaj poruszone zostaną jednak kwestie dotyczące zazieleniania miejskich krajobrazów. Zieleń w przestrzeni miejskiej pozytywnie wpływa na jakość powietrza, bioróżnorodność i lokalny mikroklimat.
Trzecie webinarium z serii zielono-niebieskiej infrastruktury dla odpornych miast, zaplanowane na 29 października, dotyczyć będzie zwiększenia udziału mieszkańców w zielonych i niebieskich projektach infrastrukturalnych. Zaprezentowane zostaną przykłady projektów realizowanych w europejskich miastach i regionach w ramach programu Interreg Europa.
Prezentować będą osoby związane z sektorem nauki, przedsiębiorczości, przedstawiciele lokalnych władz i organizacji.
Harmonogram webinariów, a także odsyłacze do każdego z nich znajdą Państwo poprzez kliknięcie w link umieszczony poniżej artykułu.