Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że polski rząd zdecydował o rezygnacji ze współpracy transgranicznej z Rosją i Białorusią w programach Interreg 2021-2027. Fundusze na projekty z Rosją trafią do innych programów Interreg. Polscy beneficjenci, którzy dotychczas współpracowali z Obwodem Kaliningradzkim, będą mogli teraz realizować projekty z partnerami z Litwy i południowej części Bałtyku.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje o podjętych na szczeblu rządowym decyzjach:
- Rezygnujemy ze współpracy z Rosją i Białorusią w programach Interreg 2021-2027;
- Skupiamy się na możliwie szybkim uruchomieniu programu dwustronnej współpracy transgranicznej Polska-Ukraina 2021-2027 z wkładem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w takiej samej wysokości, co pierwotnie planowany dla programu Polska-Białoruś-Ukraina 2021-2027;
- Wkład EFRR w wysokości 43,24 mln euro do programu z Rosją przekierujemy na inne programy Interreg:
- Litwa-Polska – 30 mln euro,
- Południowy Bałtyk – 10 mln euro,
- Polska-Słowacja – 3,24 mln euro.
Dalej MFiPR informuje, że zmiany w zakresie budżetów Litwa-Polska i Południowy Bałtyk konsultowane były z przedstawicielami województw przygranicznych planowanego uprzednio programu z Obwodem Kaliningradzkim w Rosji: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.
Alokacja na 2022 r. dla programu Polska-Ukraina zwiększy się o prawie 70% pierwotnie planowanej kwoty na ten rok, co stanowi dodatkowe blisko 10 mln euro. Zmiana jest konsekwencją decyzji Komisji Europejskiej o przesunięciu środków finansowania zewnętrznej współpracy UE z Rosją i Białorusią: tzw. Instrumentu Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej z 2022 r. do programów Interreg z Ukrainą i Republiką Mołdawii.
Źródło: www.ewt.gov.pl