UE
REGION MORZA BAŁTYCKIEGO
Rzeka, łąka, pomost.

Poznaj projekt WATERDRIVE sfinansowany z Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego

14.03.2022
Anna Galic
Anna
Galic
AUTOR
Anna Galic
Anna
Galic
14.03.2022

Projekt WATERDRIVE pomaga w gospodarowaniu wodami na terenach rolniczych. Dotyczy zarządzania zlewniowego na tych obszarach.

Program Interreg Region Morza Bałtyckiego sfinansował projekt WATERDRIVE. Ma  zwiększyć potencjał władz i społeczności lokalnych oraz służb doradztwa rolniczego w gospodarowaniu zasobami wodnymi na obszarach rolniczych.  Celem jest poprawa dostępności i jakości wody oraz wzmocnienia usług ekosystemowych, jak i osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.

WATERDRIVE opracował innowacyjne technologie cyfrowe i metody „robienia właściwych rzeczy we właściwym miejscu”. Dostosowuje politykę i finansowanie do zarządzania wodą w krajobrazach rolniczych regionu Morza Bałtyckiego.

Warto zauważyć, że WATERDRIVE połączył wysiłki zmierzające do zmniejszenia obciążenia substancjami odżywczymi z zarządzaniem ryzykiem związanym z powodziami i suszami. Jednocześnie zjawiska te sprawiają, że producenci żywności coraz trudniej radzą sobie samodzielnie. Ponad to w ramach projektu opracowywane zostały metody pozwalające utrzymać dostępność wody w krajobrazie rolniczym przez dłuższy czas.

Reasumując, projekt ten w Polsce realizowały 4 województwa, w: lubelskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Zaangażowani byli 3 partnerzy: Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN z Łodzi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oraz PhenoHorizon OLP sp. z.o.o z Łodzi.

Jeżeli chcesz znaleźć więcej informacji nt. programu odwiedź naszą stronę programymiędzynarodowe.pomorskie.eu zakładka programy Interreg lub serwis krajowy programów INTERREG.

 

Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)