UE
Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego opublikował informację o planowanym naborze wniosków w ramach Instrumentu Wspierania Projektów na rok 2022 (Project Support Facility, PSF)

Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego opublikował informację o planowanym naborze wniosków w ramach Instrumentu Wspierania Projektów na rok 2022 (Project Support Facility, PSF)

Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego opublikował informację o planowanym naborze wniosków w ramach Instrumentu Wspierania Projektów na rok 2022 (Project Support Facility, PSF)

Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego opublikował informację o planowanym naborze wniosków w ramach Instrumentu Wspierania Projektów na rok 2022 (Project Support Facility PSF).

Instrument Wspierania Projektów PSF

PSF został utworzony przez państwa członkowskie RPMB w 2012 r. w celu współfinansowania projektów rozwijających i wzmacniających współpracę w regionie Morza Bałtyckiego. Fundusz dysponuje budżetem rocznym w wysokości 330 tys. euro. Wnioski będzie można składać na specjalnym formularzu od 14 lutego do 31 marca 2022 r. Przewidziany jest tylko jeden nabór.

PSF  w 2022 r. wspierać wdrażanie przyjętej w 2021 r. Deklaracji Wileńskiej II oraz części deklaracji młodych pn. Youth Vision Statement Beyond 2030. W 2022 r. finansowanie mogą otrzymać projekty innowacyjne, zorientowane na przyszłość oraz inkluzywne.

Priorytetem RPMB jest bezpieczny i stabilny region, zrównoważony i dobrze prosperujący region oraz  tożsamość regionalna.

Kolejnym priorytetem jest zwiększenie poziomu opieki zdrowotnej populacji poprzez promocję informacji o powszechnym dostępie do darmowych szczepionek. Przewidziane jest przeciwdziałanie niepewności w zakresie szczepień i dezinformacji odnośnie zagrożeń.  Promowana jest współpraca, która wspiera szeroko pojęte bezpieczeństwo społeczne, zwiększa odporność i redukuje podatność na różnorodne zagrożenia. Do zagrożeń tych należą  zmiany klimatu, katastrofy naturalne i wywołane przez człowieka, przestępczość przeciwko ludziom, w tym dzieciom i młodzieży.

Preferowane będą też projekty przyczyniające się do wzmocnienia zdolności młodych ludzi do budowania zielonej przedsiębiorczości („Green Entrepreneurship”).

Młodzi ludzie są zachęcani do tworzenia własnych „zielonych” biznesów. Dodatkowym atutem będzie wymiana wiedzy i dobrych praktyk pomiędzy państwami RMB. Promowana będzie redukcja ilości odpadów oraz zrównoważona konsumpcja.

Ostatnią grupą priorytetów jest rozwijanie pomysłów dot. udziału młodych ludzi w kształtowaniu oraz zachowaniu regionalnej tożsamości na szczeblu lokalnym. Dotyczy wzmacniania dumy i uznania dla wspólnego dziedzictwa i tożsamości, współpracy regionalnej i międzynarodowej. Będą preferowane projekty przeciwdziałające  sytuacjom, w których dzieci i młodzi ludzie są angażowani w działalność izolacjonistyczną, szowinistyczną czy przestępczą.  Dobrze widziane są projekty związane ze  współpracą pomiędzy aktorami lokalnymi, władzami oraz instytucjami szkolnictwa wyższego w zakresie prowadzenia badań na tematy ekonomiczne, związane ze środowiskiem naturalnym i społeczne dotyczące regionu.

Więcej informacji znajduje się na  stronie internetowej https://cbss.org/psf/latest-project-call/

Przed aplikowaniem prosimy o zapoznanie się z zasadami konkursu na: https://cbss.org/wp-content/uploads/2020/06/PSF-Manual-2020-2022.pdf

Dodatkowych informacji udziela pani  Jekaterina Popova psf@cbss.org z  sekretariatem RPMB.

Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)