UE
PROGRAMY INTERREG
Projekt NonHazCity – inspiracja dla beneficjentów w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego

Projekt NonHazCity – inspiracja dla beneficjentów w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego

Wyniki projektu NonHazCity uświadamiają nam konsumentom ile niebezpiecznych substancji chemicznych znajduje się w naszym otoczeniu. Dzięki nabytej wiedzy, możemy zmieniać swoje konsumenckie zachowania, przyczyniać się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz ograniczać ilości substancji niebezpiecznych dostających się do Morza Bałtyckiego.

loga związane z projektem NonHazCity

Projekt NonHazCity zrealizowali partnerzy w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego w latach 2016 – 2019. Uczestniczyło w nim 18 instytucji ze Szwecji, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Polski. Warto zauważyć, że polskimi partnerami są Urząd Miejski w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i Gdańska Infrastruktura Wodno – Kanalizacyjna Sp. z o.o.  (GIWK Sp. z o.o.).

Gospodarstwa domowe, instytucje miejskie oraz MŚP realizowały sześciomiesięczne działania pilotażowe. W ramach pilotażu 9 rodzin z Gdańska ograniczyło lub wyeliminowało szkodliwe substancje chemiczne ze swojego otoczenia. W efekcie uczestników przebadano na zawartość określonych związków chemicznych w ich organizmach.  Zbadano substancje kancerogenne oraz substancje wpływające na gospodarkę hormonalną przed rozpoczęciem i po zakończeniu pilotażu. Ponad to, zbadano zwartość kurzu domowego. Jednym z głównych źródeł tych substancji są środki czyszczące stosowane w gospodarstwach domowych.

Zapraszamy zapoznania się z efektami projektu – link znajduje się pod artykułem. Więcej informacji o programie Interreg Region Morza Bałtyckiego uzyskasz na naszej stronie internetowej w zakładce PROGRAMY INTERREG.

 

Przydatne linki
Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)