Wyniki projektu NonHazCity uświadamiają nam konsumentom ile niebezpiecznych substancji chemicznych znajduje się w naszym otoczeniu. Dzięki nabytej wiedzy, możemy zmieniać swoje konsumenckie zachowania, przyczyniać się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz ograniczać ilości substancji niebezpiecznych dostających się do Morza Bałtyckiego.
Projekt NonHazCity zrealizowali partnerzy w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego w latach 2016 – 2019. Uczestniczyło w nim 18 instytucji ze Szwecji, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Polski. Warto zauważyć, że polskimi partnerami są Urząd Miejski w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i Gdańska Infrastruktura Wodno – Kanalizacyjna Sp. z o.o. (GIWK Sp. z o.o.).
Gospodarstwa domowe, instytucje miejskie oraz MŚP realizowały sześciomiesięczne działania pilotażowe. W ramach pilotażu 9 rodzin z Gdańska ograniczyło lub wyeliminowało szkodliwe substancje chemiczne ze swojego otoczenia. W efekcie uczestników przebadano na zawartość określonych związków chemicznych w ich organizmach. Zbadano substancje kancerogenne oraz substancje wpływające na gospodarkę hormonalną przed rozpoczęciem i po zakończeniu pilotażu. Ponad to, zbadano zwartość kurzu domowego. Jednym z głównych źródeł tych substancji są środki czyszczące stosowane w gospodarstwach domowych.
Zapraszamy zapoznania się z efektami projektu – link znajduje się pod artykułem. Więcej informacji o programie Interreg Region Morza Bałtyckiego uzyskasz na naszej stronie internetowej w zakładce PROGRAMY INTERREG.