UE
LIFE
Polska na 4. miejscu w Europie pod względem liczby złożonych wniosków do Programu LIFE

Polska na 4. miejscu w Europie pod względem liczby złożonych wniosków do Programu LIFE

28.01.2022
Anna Galic
Anna
Galic
AUTOR
Anna Galic
Anna
Galic
28.01.2022

Polscy wnioskodawcy złożyli w ubiegłorocznym naborze LIFE 37 wniosków. Plasuje nas to na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej po Hiszpanii, Włoszech i Francji. Zainteresowanie Programem LIFE wśród polskich podmiotów wynika z wyjątkowego dofinansowania wynoszącego nawet do 95%. Do sukcesu przyczynił się również cykl webinariów szkoleniowych organizowanych przez Krajowy Punktu Kontaktowy - NFOŚiGW.

W efekcie, sytuacja Polski, wśród pozostałych państw aplikujących w Naborze w 2021 roku, przedstawia się bardzo dobrze. Znalazła się na 4. miejscu pod względem liczby projektów przedłożonych w programie KE LIFE. Reasumując, spośród 606 wniosków, Polska jako beneficjent koordynujący przedłożyła aż 37 wniosków.

W rezultacie, dane  w podziale na podprogramy Programu LIFE, przedstawiają się następująco:

  1. Przyroda i różnorodność biologiczna – 13 wniosków, co było 3. wynikiem w Europie;
  2. Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia – 17 wniosków, co uplasowało nas na 4. miejscu w Europie;
  3. Łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej  – 7 wniosków, będąc równocześnie na 7. miejscu w Europie.

Ponadto, polscy wnioskodawcy skorzystali z zaproszeń partnerów zagranicznych i wystartowali w naborze LIFE jako współbeneficjenci projektów z innych krajów Europy. Było ich łącznie 21 w 2 projektach w podprogramie Przyroda i różnorodność biologiczna, 7 w projektach w podprogramie Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia i 12 w projektach w podprogramie Łagodzenie zmiany klimatu.

Liczymy na to, że duża liczba wniosków przełoży się na sukces polskich projektów w konkurencji o dofinansowanie KE. Tych z Państwa, którzy myślą o złożeniu wniosku w tegorocznym naborze KE NFOŚiGW – KPK zaprasza do kontaktu.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o programie, to zapraszamy na naszą stronę internetową zakładka programy KE oraz na stronię NFOŚiGW – KPK.

Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)