UE
INCONE60 - plakato projektu

INCONE60 - dobre praktyki małych i średnich portów morskich

Źródło: Interreg Południowy Bałtyk (Facebook)

Jedną z misji naszego zespołu jest dzielenie się z Państwem dobrymi praktykami projektów. Poznajcie projekt - INCONE60.

INCONE60 – co to jest?

Jest to projekt realizowany w latach 2018-2020 w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. Oryginalna nazwa projektu w języku angielskim brzmi ’Inland Blue Transport Connector E60’. Projekt ten ma na celu stworzenie koncepcji warunków do wydajniejszego transportu w ciągu drogi morskiej E60. Ponadto ma stworzyć warunki zwiększenia roli małych i średnich portów w znaczeniu na rynku międzynarodowym. Największym wyzwaniem jakie stawia sobie za cel projekt to włączenie małych i średnich portów do zintegrowanego systemu transportowego. W następnej kolejności podniesienie ich konkurencyjności, a w efekcie rozkręcenie lokalnej gospodarki regionów.

Film promocyjny projektu INCONE60 – Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020

Konsorcjum międzynarodowe

Projekt INCONE60 jest realizowany w międzynarodowym gronie partnerów z Polski, Litwy i Belgii. Liderem projektu jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W projekcie reprezentowane są także przywołane w celu projektu małe porty – Port we Władysławowie oraz Port Oostende w Belgii.

Co wytworzy projekt?

Jednym z produktów, który zostanie wytworzony w ramach trwającego cztery lata projektu jest otwarty model przepływu ładunków, a także fizyczne przetestowanie wyprodukowanego modelu w ramach akcji pilotażowych na międzynarodowej drodze wodnej E60. Oprócz tego szereg innych dokumentów, które będą służyć grupie docelowej – małym i średnim portom. Jedną z takich dokumentacji jest Koncepcja Rozwoju Portu we Władysławowie, z którą można się zapoznać na stronie internetowej administratora portu – „Szkuner”.

Dlaczego projekt INCONE60 jest tak wyjątkowy?

Przede wszystkim dlatego, że zakres oddziaływania przekłada się istotną i nieco zaniedbaną kwestie dalszych funkcji małych i średnich portów. Te ostatnie muszą mierzyć się z potężną konkurencją jaką są dla nich duże porty regionalne, w przypadku województwa pomorskiego – porty morskie w Gdańsku i Gdyni. Część z nich upatruje swoich przyszłych szans w turystyce oraz w obsłudze serwisowej platform wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Biorąc pod uwagę powyższe – kluczowym jest inwestowanie i badanie możliwości rozwoju małych i średnich portów. Projekt INCONE60 umożliwia to. Ponadto jest to jeden z dobrych przykładów tzw. „projektów komplementarnych”, tj. projektów które świetnie rozplanowują swoją działalność i planują perspektywicznie. Wstępne wyniki projektu INCONE60 – w szczególności wspomniany powyżej model, umożliwiły partnerstwu rozszerzenie swojej działalności i rozbudowanie projektu o element wdrożeniowy w ramach programu Horyzont 2020 – 'ePIcenter’

’ePIcenter’ Horyzont 2020 – co ma wspólnego z INCONE60?

Projekt realizowany w programie zarządzanym centralnie przez Komisję Europejską – Horyzont 2020 pn. 'ePIcenter’. Projekt bada możliwości oferowane przez sztuczną inteligencję, cyfryzację, automatyzację i innowacje w technologiach transportu towarowego oraz przeładunku, tworząc potężne rozwiązania umożliwiające tworzenie odpornych, wydajnych i bardziej ekologicznych łańcuchów dostaw. Projekt daje bardzo szerokie możliwości wdrożeniowe dzięki licznemu partnerstwu na poziomie całej Unii Europejskiej a nawet światowym. Wśród licznego partnerstwa znajdują się również polskie spółki skarbu państwa – PKP PLK. Ponadto wspomniany Uniwersytet Morski w Gdyni. Przykłady innych światowych firm to – DHL, Panasonic, Stena Line. Ponadto największe porty Europy: Port w Montrealu, Port w Algeciras czy Port w Antwerpii. Jeżeli chcesz zapoznać się z projektem 'ePIcenter’ wejdź na stronę projektu.

Film promocyjny projektu ePIcenter – Horyzont 2020

Nagroda Inteligentnego Rozwoju

Podczas dorocznego krajowego Forum Inteligentnego Rozwoju, który w 2021 roku odbywał się w Toruniu, projekt INCONE60 otrzymał nagrodęw katgorii : Technoligie innowacyjne i badania przyszłości. Nagrodę odebrał Pan Tomasz Tarasiuk – Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Warto wspomnieć, że Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju to prestiżowe wyróżnienie w środowisku biznesowym i naukowym, które popularyzuje, promuje i docenia twórców innowacji technologicznych i społecznych oraz inwestycji, które w sposób bezpośredni lub pośredni podnoszą standard życia ludzi.

Więcej o programie Interreg Południowy Bałtyk i projekcie INCONE60 znajdziesz w zakładce Interreg Południowy Bałtyk naszej strony lub na stronie oficjalnej programu.

Przydatne linki
Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)