UE
EUROPA ŚRODKOWA
Interreg Europa Środkowa: projekt SMACKER poprawia komunikację miejską w Gdyni

Interreg Europa Środkowa: projekt SMACKER poprawia komunikację miejską w Gdyni

08.04.2021
Anna Galic
Anna
Galic
AUTOR
Anna Galic
Anna
Galic
08.04.2021

Największą i dynamicznie rozwijająca się dzielnicą Gdyni jest Chwarzno-Wiczlino. Liczba mieszkańców tej dzielnicy szybko rośnie, a większość z nich dojeżdża do innych części miasta. Sytuacja ta wymagała dostosowania siatki połączeń komunikacji miejskiej do zmieniających się potrzeb.

Obszar ten pod koniec 2019 roku wybrano do działań pilotażowych transnarodowego projektu SMACKER (ang. Soft Measures & Actions for behavioural Change and Knowledge to Embrace peripheral and Rural areas), którego Gdynia jest partnerem.

Od tego czasu, na wybranych przystankach w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, zamontowano nowoczesne, elektroniczne rozkłady jazdy zasilane za pomocą paneli fotowoltaicznych. Przeprowadzono również badania potrzeb komunikacyjnych mieszkańców, których analiza przełożyła się na realne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Od 1 marca br. mieszkańcy mogą cieszyć się zwiększoną częstotliwością kursów podstawowych linii autobusowych łączących dzielnicę z centrum Gdyni.

Projekt SMACKER https://www.interreg- central.eu/Content.Node/SMACKER.html koncentruje się na problemach i wyzwaniach transportu publicznego i mobilności, z którymi zmagają się obszary położone z dala od głównych szlaków komunikacyjnych w państwach Europy Środkowej. Usługi transportowe i związane z nimi koszty wymagają reorganizacji.

Materiał pochodz ze strony: https://www.ewt.gov.pl/strony/wiadomosci/interreg-europa-srodkowa-projekt-smacker-poprawia-komunikacje-miejska-w-gdyni/

Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)