UE
POŁUDNIOWY BAŁTYK
InterReg South Baltic logotyp

Światowy Dzień Wody i Międzynarodowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego

W 1997 r. W ramach Światowego Dnia Wody Komisja Helsińska (HELCOM) wyznaczyła 22 marca Międzynarodowym Dniem Ochrony Morza Bałtyckiego.

Komisja Helsińska działa na rzecz ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego przed wszystkimi źródłami zanieczyszczeń poprzez współpracę międzyrządową. HELCOM jest organem zarządzającym „Konwencją o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego” – bardziej znaną jako Konwencja Helsińska. HELCOM ma 10 umawiających się stron: Danię, Estonię, Unię Europejską, Finlandię, Niemcy, Łotwę, Litwę, Polskę, Rosję i Szwecję.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego powstał, aby zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na problemy związane z jego ochroną.

Środowisko Morza Bałtyckiego jest szczególnie narażone na degradację. Wszystkie nieoczyszczone ścieki wytwarzane przez kraje regionu Morza Bałtyckiego, w tym ścieki przemysłowe, wpływają do tego stosunkowo niewielkiego morza.

Oprócz inżynierii komunalnej, na wody Bałtyku zagraża również energetyka wiatrowa, transport morski, turystyka i rekreacja, rolnictwo, rybołówstwo, gazociągi i wydobycie surowców. Wszystko to sprawia, że ​​Morze Bałtyckie jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony środowiska w Morzu Bałtyckim jest redukcja emisji zanieczyszczeń i eksploatacji jego zasobów, np. Poprzez ograniczenie stosowania nawozów sztucznych w rolnictwie oraz efektywniejsze oczyszczanie ścieków.

Program Interreg Południowy Bałtyk wspiera ponad 10 projektów, które koncentrują się bezpośrednio na ochronie wód Morza Bałtyckiego, w tym takie projekty jak Mniej znaczy więcej, Morpheus, Live Lagoons, WASTEMAN, COASTAL Biogas i inne.

Należy pamiętać, że zlewiska Morza Bałtyckiego obejmują niekiedy całe terytoria krajów położonych w basenie Bałtyku. Wszyscy mamy wpływ na to, co wpływa do morza.

Co możemy zrobić każdego dnia, aby chronić Bałtyk i przyrodę? Liczą się proste działania!

  • Zrezygnuj z plastikowych toreb, słomek, mieszadełek, kubków i innych jednorazowych plastikowych przedmiotów,
  • Noś maski na twarz wielokrotnego użytku i torby na zakupy,
  • Na plaży nie zbliżaj się do dzikich zwierząt, nie wspinaj się na wydmy, nie niszcz dzikiej przyrody, zabierz ze sobą śmieci,
  • Kupuj odpowiedzialnie: zawsze wybieraj ryby i produkty sezonowe, lokalne i najlepiej ekologiczne.

Jak Program Interreg South Baltic obchodzi Światowy Dzień Wody i Międzynarodowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego? Aby ludzie zaczęli mówić o wodzie i jej znaczeniu dla świata, uruchomiliśmy mini quiz na Facebooku , zachęcając czytelników do podzielenia się swoimi przemyśleniami i historiami, odpowiadając na proste pytanie: czym jest dla Ciebie woda?

Otrzymaliśmy 3 opowiadania z różnymi perspektywami, ale jedna wspólna wskazówka: wszystkie pokazują, jak istotną częścią naszego życia jest woda.

Woda wiele dla mnie znaczy. Przede wszystkim woda, podobnie jak oddech, oznacza życie. Jedną z moich codziennych czynności jest wypicie rano szklanki gorącej wody z cytryną. Staram się też wypijać co najmniej 1 litr wody w ciągu dnia. Woda również daje energię. Jestem fanem zimnego prysznica, tego porannego nawyku, który przejąłem babci, dodaje mi energii i poprawia samopoczucie. W końcu jestem „morską dziewczyną”, kocham Bałtyk i nie wyobrażam sobie życia w miejscu bez tego pięknego szumu morza i widoku po horyzont.

Woda zawsze była kluczowa dla każdego organizmu. Staram się nim zaczynać i kończyć każdy dzień, ponieważ od razu odczuwam jego brak w moim ciele, który ma na mnie duży wpływ. Poza tym woda wydaje się być istotnym wymiarem moich letnich wakacji i wielu moich ukochanych sportów.

Woda jest podstawą życia każdego żywego organizmu. To jest to, czego wszyscy potrzebujemy, aby przeżyć. Kiedy byłem młodszy, nie myślałem codziennie o wodzie. Wydawało się tak oczywiste, tak łatwo dostępne, że nie zwracałem na to uwagi i założyłem, że zawsze tam będzie. Myślę, że takie podejście było trochę zepsutym bachorem. W pewnym momencie postanowiłem to zmienić .. Dbanie o czystą wodę, czyste powietrze i dostęp do tych naturalnych dóbr, które utrzymują nas w równowadze, powinno być priorytetem dla nas wszystkich, ponieważ woda jest synonimem życia. Nie ma lasu, nie ma pożywienia, nie ma śpiewu ptaków, nie ma nas bez wody.

Wszystkie 3 historie otrzymały zestaw materiałów promocyjnych Programu związanych z wodą.

what does water mean to you SB logo

Materiał pochodzi ze strony www.southbaltic.eu

 

Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)