UE
HORYZONT 2020
Horizon Europe - infografika w języku angielskim

Program Horyzont Europa 2021-2027 informacje po konferencji Tydzień z Horyzontem Europa

Konferencja Tydzień z Horyzontem Europa, zorganizowana w dniach 8-12.02 tego roku przez sieć Regionalnych Punktów Kontaktowych we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym oraz beneficjentami grantów w kończącym się programie Horyzont 2020, potwierdziła ogromne zainteresowanie zarówno naukowców, jak i jednostek przemysłowych nowym programem ramowym Horyzont Europa oraz nowościami, które Komisja Europejska wdrożyła na potrzeby jego realizacji. Sesję inaugurującą wydarzenie obejrzało blisko 800 osób, w tym niektórzy z nich w postaci transmisji na Facebooku, gdyż platformy informatyczne konferencji błyskawicznie osiągnęły swoje limity uczestników. Podczas 5 dni konferencji 5115 osób uczestniczyło w 15 sesjach poświęconych różnym aspektom programu.

Nowicjusze mile widziani

Na przekór opiniom, że trudno jest otrzymać finansowanie w programie Horyzont z pozycji nowicjusza, prelegenci pokazali statystyki, z których jasno wynika, że 38% wszystkich dotacji trafiło do tzw. newcomers, czyli właśnie do nich.

Szansa dla krajów UE-13

Program Horyzont Europa to tysiące konkursów realizowanych w 3 głównych filarach, ale niezmiennie jego częścią pozostają tzw. działania wideningowe, do których nadal aplikować mogą polscy uczestnicy. Mają one pomóc krajom UE-13 w osiągnięciu takiej samej doskonałości badawczej, jaką posiadają już kraje założyciele wspólnoty europejskiej. W konkursach tzw. wideningowych zdaniem prelegentów jest większa szansa na pozyskanie finansowania, gdyż konkurentami są państwa o mniej więcej takim samym poziomie doskonałości badawczej. To tutaj polscy naukowcy i zespoły projektowe powinny szukać swojej szansy na rozpoczęcie przygody z Horyzontem. Zgodnie z regułą, że pierwszy prawidłowo zrealizowany projekt prowadzi do kolejnych.

Regionalne Punkty Kontaktowe

Czekając na ogłoszenie pierwszych konkursów serdecznie Państwa zapraszamy do planowania działań i przygotowania swoich jednostek pod kątem założeń nowego programu. Szczegółowych informacji na temat programu Horyzont Europa udzielą Państwu przedstawiciele sieci Regionalnych Punktów Kontaktowych. Obecnie zalecamy kontakt telefoniczny lub mailowy, ale mamy szczerą nadzieję, że już niedługo znowu będą możliwe konsultacje osobiste i będziemy mogli wspólnie z Państwem tworzyć zwycięskie wnioski, a następnie wspierać realizację pozyskanych projektów.

Nasze biura znajdują się w 10 miastach w całej Polsce – od Szczecina po Lublin. W Gdańku region północny obejmujący województwo pomorskie i kujawsko-pomorskie wspiera Regionalny Punkt Kontaktowy, który mieści się na Politechnice Gdańskiej. Numery kontaktowe oraz e-mail znajdą Państwo w zakładce KONTAKT.

Możecie Państwo również kierować zapytania do Krajowego Punktu Kontaktowego, który zlokalizowany jest w Warszawie. Numery kontaktowe do osób odpowiedzialnych za poszczególne elementy programu znajdą Państwo tutaj.

Link do KPK, gdyby się nie wyświetlał właściwie:

https://www.kpk.gov.pl/o-nas/eksperci

Materiał pochodzi ze strony Regionalnego Punktu Kontaktowego PR UE przy Politechnice Gdańskiej

Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)