UE
PROGRAMY INTERREG
serce

Program URBACT w obliczu pandemii Covid-19 udziela miastom cennych lekcji na temat rozwiązania problemu bezdomności

Pandemia Covid-19 wzięła nas z zaskoczenia. W mgnieniu oka nadeszły dramatyczne zmiany, które rozprzestrzeniły się na wszystkie aspekty życia społecznego.

Systemy społeczne musiały szybko się do nich przystosować. Nie inaczej wyglądała sytuacja w 9 miastach będących częścią projektu ROOF* w ramach Europejskiej Sieci Planowania Działań URBACT, dotyczącego zakończenia problemu bezdomności dzięki rozwiązaniom mieszkaniowym. Poradzenie sobie z sytuacją, w której należało pilnie pomóc najbardziej zagrożonej grupie, tj. bezdomnym, zwłaszcza osobom nocującym pod gołym niebem oraz mieszkającym w schroniskach, wymagało wzmożonych i skoordynowanych wysiłków.

Z czasem niechciana pandemia Covid-19 udzieliła także 9 miastom z sieci ROOF kilku cennych lekcji oraz przyniosła zaskakujące i niespodziewanie pozytywne rezultaty: bezdomni po raz pierwszy znaleźli dach nad głową w niewielkich, tymczasowych domkach, osoby od wielu lat nocujące pod gołym niebem znalazły schronienie, nietradycyjna infrastruktura została wykorzystana do zakwaterowaniu bezdomnych, udało się nawiązać współpracę pomiędzy interesariuszami oraz zmienić nastawienie opinii publicznej. Po niemal roku funkcjonowania w trybie awaryjnym i napotykania skrajnych trudności w zarządzaniu lockdownem w przypadku osób bezdomnych, w końcu możemy wykorzystać szczególnie korzystną okazję: szansę na rozwiązanie problemu bezdomności poprzez wsparcie strategii „Najpierw mieszkanie”.

Więcej TUTAJ

Materiały pochodzą ze strony www.urbact.eu

Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)