UE
POLSKA-ROSJA
Poland - Russia Cross - Border Cooperation Programme - puzzles

Interreg Polska-Rosja 2021-2027: Zaproszenie do składania propozycji koncepcji Dużych Projektów Infrastrukturalnych

18.01.2021
Sylwia Bryła
Sylwia
Bryła
AUTOR
Sylwia Bryła
Sylwia
Bryła
18.01.2021

W związku z trwającymi pracami nad projektem Programu Polska – Rosja 2021-2027 Wspólny Komitet Programujący zdecydował, iż właściwe samorządy województw w Polsce oraz Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej zidentyfikują propozycje koncepcji tzw. Dużych Projektów Infrastrukturalnych (dalej: DPI) w poszczególnych regionach. Celem tego procesu jest przyszłe dofinansowanie przedsięwzięć, które zostaną wpisane do projektu Programu Polska-Rosja 2021-2027.

Program Interreg Polska–Rosja 2021-2027 obejmuje całe województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz część województwa podlaskiego (subregiony: białostocki oraz suwalski), zaś po stronie rosyjskiej Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej.

Zakres tematyczny przyszłego programu według stanu na dzień 7 stycznia 2021r., w który muszą wpisywać się propozycje koncepcji DPI jest następujący:

1. Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetyki, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, przystosowania się do zmiany klimatu oraz zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem:

  • wspieranie zrównoważonej gospodarki wodnej,
  • sprzyjanie bioróżnorodności i rozwojowi zielonej infrastruktury w  środowisku miejskim oraz zmniejszanie zanieczyszczenia.

2. Europa o silniejszym wymiarze społecznym, dzięki wdrażaniu Europejskiego filaru praw socjalnych:

  • zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej poprzez rozwój infrastruktury, w tym podstawowej opieki zdrowotnej,
  • zwiększenie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i społecznych innowacjach.

W związku z powyższym, Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego  zaprasza do składania propozycji koncepcji DPI, które spełniają warunki uzyskania statusu DPI w ramach wskazanych kryteriów, wynikających z „Głównych wymagań dotyczących DPI”, przyjętych przez Wspólny Komitet Programujący na przyszły Program Polska-Rosja 2021-2027 w dniu 7 stycznia 2021 r. Kryteria zostały uzupełnione o zapisy dodatkowe (wskazane kursywą), wskazujące na ich roboczą interpretację. Przedmiotowe kryteria znajdują się w tabeli poniżej.

Termin nadsyłania propozycji koncepcji DPI upływa 12 marca 2021r. Obowiązuje data stempla pocztowego. Propozycje należy wysyłać na załączonym formularzu. Do formularza należy załączyć podpisane oświadczenia partnerów wg wskazanego wzoru. Wersję elektroniczną dokumentów należy przekazać do 12 marca 2021 r. do godziny 23:59 czasu polskiego na adres mailowy: programymiedzynarodowe@pomorskie.eu

Wersje papierowe oryginałów dokumentów należy przesłać pocztą na adres:

Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk

Przesłanie propozycji koncepcji DPI oznacza zgodę na zastosowanie się do procedur i kryteriów obowiązujących w procesie przygotowywania Programu Interreg Polska – Rosja oraz zgodę na stworzenie przez województwo pomorskie rankingu wszystkich propozycji projektów zebranych z regionu pomorskiego w oparciu o niżej wymienione kryteria.

Należy podkreślić, że decyzje w sprawie nadania propozycjom koncepcji DPI statusu DPI podejmuje Wspólny Komitet Monitorujący Programu Interreg Polska-Rosja. Rola Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego jest w tym zakresie pomocnicza i techniczna. Ranking na poziomie regionu nie stanowi decyzji o zatwierdzeniu projektów do  dofinansowania.

Wszelkie zapytania należy kierować do Referatu Programów Międzynarodowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego na e-mail: programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

UWAGA: wersja aktualna wzoru koncepcji DPI do wypełnienia oraz oświadczenia partnerów z dnia 25 stycznia 2021 r., Załącznik: Wzór koncepcji DPI do wypełnienia oraz oświadczenia partnerów 

(Uwaga! Plik może nie spełniać wymagać WCAG. Plik nie jest własnością intelektualną UMWP. UMWP nie posiada praw autorskich).

LP Kryteria obligatoryjne DPI Opis kryteriów
1. WKŁAD DO PROGRAMU
  • DPI wyraźnie wpisuje się w cele programu oraz jego wskaźniki,
  • DPI znacząco wpłynie na rozwój obszaru programu,
  • DPI odnosi się do konkretnych wspólnych potrzeb i wykazuje charakter ponadlokalny (jednym z istotnych aspektów oceny będzie zgodność zaplanowanej/ych inwestycji po stronie województwa pomorskiego z dokumentami strategicznymi województwa pomorskiego oraz dokumentami na poziomie lokalnym czy innym terytorialnym – do uzupełnienia w Wordzie jako dodatkowym załączniku do wzoru).
2. ODDZIAŁYWANIE TRANSGRANICZNE
  • DPI wykazuje silne efekty przygraniczne,
  • DPI nie może być realizowany na obszarze tylko po jednej stronie granicy, musi być realizowany i wykazuje korzyści dla obszarów położonych po obu stronach granicy tj. polskiej oraz rosyjskiej (jednym
    z istotnych aspektów oceny będzie 
    siła oddziaływania w ujęciu terytorialnym, społecznym i ekonomicznym).
3. KRYTERIA DOTYCZĄCE PARTNERSTWA
  • DPI składany jest przez partnerstwo polsko-rosyjskie,
  • DPI spełnia kryteria współpracy: wspólne przygotowanie, wdrażanie, finansowanie, personel,
  • Min. 30% budżetu DPI jest przeznaczone na działania partnerów,
  • Dostarczono Oświadczenie o partnerstwie już na etapie składania koncepcji DPI.
4. CZAS TRWANIA
  •  DPI trwa maksymalnie 36 miesięcy
5. BUDŻET
  • Maksymalne dofinansowanie z programu 6 000 000 EUR,
  • Stopa współfinansowania do 90% kosztów kwalifikowalnych,
  • 30% budżetu DPI dedykowane jest działaniom partnerów,
  • Min. 2 500 000 EUR to koszty nabycia, budowy lub modernizacji infrastruktury.
6. OBSZAR GEOGRAFICZNY
  • Działania DPI są wdrażane na obszarze programu,
  • Działania poza obszarem programu (jeśli dotyczy) powinny wykazywać wyraźną korzyść dla obszaru kwalifikowalnego programu.
7. GOTOWOŚĆ DO WDRAŻANIA
  • Projekt powinien wykazywać gotowość do wdrażania (jednym z istotnych aspektów oceny będzie doświadczenie instytucji pomorskiej/ch w realizacji projektów dofinansowanych z programów międzynarodowych – do uzupełnienia w Wordzie jako dodatkowym załączniku do wzoru)
8. TRWAŁOŚĆ
  • Projekt wykazuje długotrwałe oddziaływanie i rezultaty (min. 5 lat po zakończeniu projektu)

 

Dowiedz się więcej

Referat Programów Międzynarodowych UMWP

Kontakt:
+48 58 326 86 83
programymiedzynarodowe@pomorskie.eu.

Siedziba

ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
pokój 501 i 517 (III piętro)