PLAN JUNCKERA - O PROGRAMIE
Obszar tematyczny /właściwy RPS
Inwestycje, MŚP, wzrost gospodarczy/RPS Pomorski Port Kreatywności, RPS Aktywni Pomorzanie, RPS Ekoefektywne Pomorze, RPS Zdrowie dla Pomorzan, RPS Mobilne Pomorze, RPS Pomorska Podróż
Syntetyczny opis celów Programu/ priorytety
Inicjatywa UE, mająca na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego, zwiększenie poziomu zatrudnienia oraz ożywienie strategicznych inwestycji w kluczowych sektorach w Europie. EFIS ma postać umowy kontraktowej pomiędzy Komisją a EBI obejmującej: gwarancje UE uzupełnione wkładem kapitałowym EBI. Źródłem finansowania jest również wkład państw członkowskich w formie kapitału (za pośrednictwem banków krajowych lub podobnych instytucji) oraz inwestorzy prywatni.
3 filary Planu Junckera:
- Utworzenie przez KE Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), zarządzanego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) – nowy EFIS w ramach grupy EBI jako specjalny fundusz powierniczy: wsparcie na pokrycie ryzyka dla długoterminowych inwestycji i większy dostęp do finansowania ryzyka dla MŚP.
- Wsparcie i pomoc techniczna:
- Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (ECDI) ang. EIAH – Europejski Ośrodek Doradztwa Inwestycyjnego, EPEC.
- Europejski Portal Projektówo Inwestycyjnych (EPPI/EIPP)
- Poprawa otoczenia regulacyjnego.
Do najważniejszych celów należą:
- Usuwanie przeszkód dla inwestycji.
- Zapewnienie widoczności projektom inwestycyjnym i pomocy technicznej podczas ich realizacji.
- Inteligentniejsze wykorzystanie środków finansowych.
Instytucją Zarządzającą programu jest Komisja Europejska, a podmiotem wdrażającym Europejski Bank Inwestycyjny. Rola państw członkowskich, regionów w systemie zarządzania w kraju sprowadza się do: w przypadku projektów, w których zaangażowane są środki publiczne, podlegają one notyfikacji (Warunkiem skorzystania z tej procedury jest przekazanie odnośnego żądania Dyrekcji ds. Konkurencji Komisji Europejskiej przez właściwą instytucję państwa członkowskiego. W Polsce jest to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) oraz do prowadzenia Krajowego Punktu Kontaktowego. Europejski Bank Inwestycyjny nie prowadzi szczególnego naboru projektów. Nabór prowadzony jest w trybie ciągłym – projekt z posiadaną dokumentacją należy zgłosić do EBI.

BUDŻET I PARTNERSTWO
Budżet ogółem - 33,5 mld EUR
Polska (wg stanu na marzec 2018 r.) - Pozyskane dofinansowanie: 2,9 mld EUR
Rodzaj dofinansowania (instrumenty zwrotne):
- Pożyczki
- Gwarancje
- Kontrgwarancje
Finansuje maksymalnie 50% wartości całkowitych kosztów inwestycyjnych projektu, zaś współfinansowanie może zostać zapewnione albo przez banki komercyjne albo bank rozwoju, jakim jest BGK.
Uwaga: wszelkie warunki wsparcia z EFIS, tj.: okres spłaty, oprocentowanie, prowizje, zabezpieczenia, terminy, waluta kredytu, ustalane są indywidulanie dla każdego projektu na etapie negocjacji umowy z EBI
Zasięg terytorialny:
- Inwestycje prowadzone na terytorium UE
- Inwestycje, w których uczestniczące podmioty znajdujące się lub mające siedzibę w co najmniej jednym państwie członkowskim i które to działania obejmują co najmniej jedno państwo trzecie objęte zakresem europejskiej polityki sąsiedztwa należące do EOG lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
Potencjalni wnioskodawcy:
- Podmioty prywatne, w tym podmioty świadczące usługi użyteczności publicznej, spółki celowe lub spółki projektowe.
- MŚP lub spółki o średniej kapitalizacji.
- Krajowe banki lub instytucje prorozwojowe: instytucje finansowe zajmujące się pośrednictwem.
- Fundusze kapitałowe oraz dłużne.
- Podmioty sektora publicznego
Minimalne wymogi dla projektu
- Wartość projektu: minimum 25 mln EUR - brak ograniczeń co do wartości maksymalnej projektów;
Dla projektów innowacyjnych: minimum 7 mln EUR.
- Zasięg terytorialny: O wsparcie można ubiegać się dla projektów realizowanych w jednym państwie członkowskim jak i dla projektów transgranicznych.
- Sektory tematyczne projektów: Wsparcie mogą uzyskać projekty z następujących sektorów: 1) badania, rozwój i innowacje, 2) energetyka, 3) infrastruktura transportowa, 4) technologie informacyjne, 5) ochrona środowiska, 6) kapitał ludzki, kultura i zdrowie.
- Warunki finansowania projektów:
- opłacalne komercyjnie i ekonomicznie, wykonalne technicznie;
- wspomagające cele EFIS;
- wspierające rozwój i zatrudnienie;
- wycenione adekwatnie do podejmowanego ryzyka;
- realizowane na terenie 28 krajów UE lub w ramach projektów transgranicznych;
- wskaźniki komplementarności:
- efekt mnożnikowy
- zmobilizowane finansowanie;
- wskaźniki makroekonomiczne;
- współpraca.
KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW
Wsparcie mogą uzyskać projekty z sześciu różnych kategorii:
- Badania, rozwój i innowacje – inwestycje w infrastrukturę badawczą, projekty i programy demonstracyjne, transfer wiedzy i technologii.
- Energetyka – projekty opierające się na energii odnawialnej, poprawiające efektywność energetyczną, rozwój i modernizacja infrastruktury energetycznej (zwłaszcza połączeń międzysystemowych, inteligentnych sieci energetycznych na poziomie dystrybucji i magazynowania energii).
- Infrastruktura transportowa – projekty horyzontalne i projekty na rzecz inteligentnej i zrównoważonej mobilności w miastach.
- Technologie informacyjne – w szczególności usługi cyfrowe, infrastruktura telekomunikacyjna o dużej prędkości oraz sieci szerokopasmowe.
- Ochrona środowiska – głównie inwestycje w infrastrukturę w dziedzinie ochrony środowiska i zarządzania środowiskiem, zrównoważony rozwój miejski i wiejski czy przeciwdziałanie zmianom klimatu.
- Kapitał ludzki, kultura i zdrowie – w szczególności obszary takie jak edukacja i szkolenia, innowacyjne rozwiązania w zakresie zdrowia, infrastruktura społeczna oraz turystyka.
Z sektora MŚP – w zakresie kapitału obrotowego i finansowania inwestycji oraz zapewnienia finansowania ryzyka od etapu początkowego do etapu ekspansji.
KRAJOWE PUNKTY KONTAKTOWE
Bank Gospodarstwa Krajowego
e-mail: EFIS@bgk.pl
Tel.: +48 22 599 8065
Al. Jerozolimskie 7, 00-955 Warszawa
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
e-mail: planinwestycyjny@mr.gov.pl
Wspólna 2/4. 00-926 Warszawa

PLAN JUNCKERA - WAŻNE LINKI
Plan Junckera - strona domowa programu w KE
Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
https://enrd.ec.europa.eu/european-fund-strategic-investments-efsi_pl
Plan Junkera - strona KE po polsku
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Radu (UE) 2015/1017 z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1291/2013 i (UE) 1316/2013 – Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015R1017&from=PL
Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/1558 z dnia 22 lipca 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1017 poprzez ustanowienie tabeli wskaźników do celów stosowania gwarancji UE
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015R1558&from=ES
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2396 z dnia 13 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1316/2013 oraz (UE) 2015/1017 w odniesieniu do przedłużenia okresu obowiązywania Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych oraz wprowadzania usprawnień technicznych dla tego Funduszu i Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32017R2396