Przejdź do komentarzy

PROGRAMY CENTRALNE I INNE

Ponad 200 wniosków złożonych w ramach naboru na głęboką termomodernizację szkół, finansowanych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021

14 września 2020 r. zakończył się kolejny nabór w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu – „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych". Podobnie jak w przypadku naborów zakończonych w sierpniu, również i ten konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem Wnioskodawców, w jego ramach wpłynęło aż 214 aplikacji.

Wnioskowana kwota dofinansowania 10-krotnie przekracza dostępną alokację, we wszystkich wnioskach wyniosła ponad 872 mln zł (ponad 202 mln EUR), podczas gdy dostępne środki na nabór to 86,3 mln zł (20 mln EUR). Średnia wartość wnioskowanego dofinansowania wyniosła ponad 4 mln zł, najwyższe wnioskowane dofinansowanie opiewa na kwotę prawie 15 mln zł.

O dofinansowanie w ramach naboru wniosków mogły ubiegać się podmioty prowadzące publiczną lub niepubliczną szkołę podstawową lub ponadpodstawową. Wnioski wpłynęły z całej Polski, część z nich obejmuje teren kilku województw. Z przyjemnością informujemy również, że kilkadziesiąt wniosków złożono z partnerami z Państw – Darczyńców. W projektach przewidziano także partnerstwa z podmiotami krajowymi.

Zgodnie z zasadami konkursu w pierwszej kolejności NFOŚiGW a następnie eksperci zewnętrzni dokonają oceny złożonych wniosków, która pozwoli wybrać do dofinansowania najlepsze, najbardziej wpisujące się w cele Programu projekty. O wynikach naboru Operator Programu będzie informował na swoich stronach internetowych.

Należy podkreślić, że w czasie, kiedy Operator Programu ogłaszał pierwsze nabory w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu (marzec 2020), w Polsce coraz dotkliwiej odczuwalne były efekty pandemii koronawirusa. Sytuacja ta budziła wiele wątpliwości i obaw o możliwość skutecznego i terminowego złożenia wniosków czy realizacji projektów. Baczna obserwacja zmieniającej się rzeczywistości, analiza sytuacji, a także skutków wprowadzanych w kraju i w Europie obostrzeń pozwoliły Operatorowi na podjęcie szeregu działań, których celem było złagodzenie negatywnych skutków pandemii.

Jednym z najważniejszych działań było wydłużenie terminu zakończenia naborów wniosków o dofinansowanie ogłoszonych 13 marca 2020 roku. Inne ułatwienia dla Wnioskodawców to m.in. opublikowanie materiałów szkoleniowych, organizacja spotkania sieciującego z potencjalnymi partnerami projektów w formie webinarium, publikacja listy potencjalnych partnerów, informacji mających na celu ułatwienie nawiązania partnerstw,  bieżące udzielanie odpowiedzi drogą mailową oraz publikowanie ich w formie FAQ na stronach internetowych OP. Liczba składanych w ramach poszczególnych naborów wniosków w Programie potwierdza, że podjęte przez OP działania ułatwiły opracowanie aplikacji.

Aż 10-krotne przekroczenie dostępnej w tym naborze alokacji wskazuje na ogromne zapotrzebowanie na środki finansowe służące wsparciu kompleksowych działań inwestycyjnych w zakresie głębokiej termomodernizacji mającej na celu doprowadzenie budynków szkolnych do standardu energetycznego „pasywnego" lub „prawie zeroemisyjnego".

view szablon artykułu

PROGRAMY INTERREG

Szybsza komercjalizacja biomarkerów w celu poprawy leczenia

W 2017 r. Ruszył projekt, którego ambitnym celem jest ułatwienie i ujednolicenie procesu komercjalizacji nowych biomarkerów.

Nabór w ramach seed money dla szwedzkich organizacji w regionie Morza Bałtyckiego

Szwedzkie organizacje mogą ubiegać się o dofinansowanie ze Szwedzkiego Instytutu w celu współpracy z organizacjami z krajów regionu Morza Bałtyckiego oraz organizacjami z krajów Partnerstwa Wschodniego UE.

Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027 – konsultacje społeczne w Polsce 26.11.2020

Instytucja Zarządzająca transnarodowym programem Interreg Europa Środkowa 2021-2027 (Miasto Wiedeń) rozpoczęła 6 listopada konsultacje społeczne Strategicznej oceny oddziaływania na środowisko Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027.

Manifest Młodych Ludzi o kształcie Europejskiej Polityki Terytorialnej!

Manifest dla młodzieży autorstwa młodzieży w sprawie przyszłość Europejskiej Współpracy Terytorialnej.


Szanowny Beneficjencie!

W związku z zagrożeniem koronawirusem i przejściem części pracowników na system pracy zdalnej rekomendujemy rezygnację z wizyt  w urzędzie i kontakt z nami za pomocą środków elektronicznych: e-puap, e-mail:

 programymiedzynarodowe@pomorskie.eu 

Jeżeli jeszcze nie zapisałeś się, aby otrzymywać nasz newsletter, masz możliwość to uczynić bezpośrednio na naszej stronie internetowej. Poniżej znajduje się formularz zgłoszeniowy. Będziemy przesyłać co tydzień najważniejsze informacje o programach międzynarodowych oraz inne informacje z regionu.

 Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj