"Sołdek" wrócił do swojego portu dzięki wsparciu z programu Polska - Rosja 2014-2020

Projekt "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lśniące główki nitów wzdłuż czarnych pasów kadłuba, biała jak śnieg sterówka. Ten pierwszy zbudowany w Polsce po II wojnie światowej rudowęglowiec, obecnie statek-muzeum, prezentuje się jakby przed chwilą został oddany do służby. W sobotę, 19 grudnia 2020 roku "Sołdek" w pełnej krasie wrócił z największego od 35 lat remontu przeprowadzonego w Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego S.A. i ponownie zacumował przy nabrzeżu wyspy Ołowianki.

"Sołdek" jest miejską ikoną i jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w regionie. 19 grudnia 2020 roku, po dwóch miesiącach spędzonych w Gdańskiej Stoczni "Remontowa", wrócił do swojego portu przy wyspie Ołowianka. Jako statek-muzeum ma nieczynne silniki główne oraz układy napędowe, więc w sobotę był holowany przez dwa pchacze – "Nosorożca G-01" i "Nosorożca G-02". Operacja rozpoczęła się rano przy stoczniowym nabrzeżu Ostrowica I. Po godzinie 10:00 statek dotarł do centrum Gdańska i przybił do kei. Płynącego "Sołdka" z nabrzeży rzeki Motławy witali zaciekawieni obserwatorzy, a dzięki transmisji na żywo, przeprowadzonej na profilu Narodowego Muzeum Morskiego na Facebooku, powrót rudowęglowca śledziły setki osób.

Rozpoczęty 17 października 2020 roku remont jednostki był możliwy dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji" współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W stoczni należącej do największej stoczniowej grupy kapitałowej w Polsce - Remontowa Holding, wykonano szereg prac, dzięki którym statek-muzeum powrócił na nabrzeże piękniejszy, bezpieczniejszy, a jego zwiedzanie będzie bardziej komfortowe. W czasie dwutygodniowego pobytu "Sołdka" w doku pływającym wymieniono stal na poszyciu i konstrukcji jednostki, zastąpiono oraz naprawiono skorodowane nity, a także usunięto starą farbę i ponownie pomalowano kadłub. Dokonano konserwacji komina głównego wraz z rekonstrukcją znaku armatora. – To nasza kolejna współpraca z Gdańską Stocznią "Remontowa" zakończona sukcesem. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM – Stocznię wchodzącą w skład holdingu kierowanego przez Pana Adama Ruszkowskiego cenimy szczególnie za profesjonalizm i zaangażowanie w renowację takich perełek jak nasz "Sołdek". Mam nadzieję na dalsze wspólne działania w zakresie ochrony polskiego dziedzictwa morskiego.

W czasie pobytu parowca w stoczni wyremontowano również ładownie 2, 3 i 4: wyrównano posadzki, położono wykładzinę, a także zamontowano nową sygnalizację pożarową oraz instalacje oświetleniową i elektryczną. W pomieszczeniach niebawem rozpoczną się prace nad realizacją nowej ekspozycji stałej, której otwarcie planowane jest na drugą połowę 2021 roku. Wystawa pt. "Sołdek i jego czasy" będzie opowiadać o kwestiach związanych z historią polskiej techniki okrętowej, w szczególności o realiach politycznych, społecznych oraz gospodarczych w jakich powstawał statek i w jakich był eksploatowany. Ważnym zabiegiem będzie uwydatnienie elementów konstrukcji statku poprzez odpowiednie ich podświetlenie wewnątrz oraz umożliwienie zwiedzającym bezpośredniego kontaktu z wybranymi eksponatami i zachęcenie do aktywnego zwiedzania wystawy za pomocą nowoczesnych środków multimedialnych. Dodatkowo, ze względu na ograniczone możliwości poznania ekspozycji na "Sołdku" przez osoby niepełnosprawne, w ramach projektu planowane jest stworzenie stanowiska multimedialnego w holu siedziby głównej muzeum, w Spichlerzach na Ołowiance, z widokiem na statek. Specjalne okulary 3D pozwolą osobom niepełnosprawnym odbyć wirtualną wycieczkę po ładowniach statku i wystawie stałej.

Materiał pochodzi ze strony Muzeum Morskiego w Gdańsku

view szablon artykułu

Aktualności

Możliwości badawcze dot. nisko-emisyjnego transportu drogowego w Horyzoncie Europa

KPK PR UE zapraszamy do udziału w webinarium „European Road Transport Research Opportunities – An online event for Polish stakeholders" poświęcone rozwojowi i wdrażaniu elektromobilności (w tym planowaniu i rozwojowi infrastruktury ładowania jako części sieci energetycznej), zautomatyzowanej mobilności oraz rozwojowi łańcucha baterii na rzecz nisko-emisyjnego transportu jak i energetyki przewidzianych w partnerstwach 2Zero, CCAM i Batteries.

PARP oraz Innovation Norway zapraszają do udziału w wydarzeniach poświęconych polskim i norweskim klastrom

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zapraszają do wzięcia udziału w dwudniowym cyklu wydarzeń on-line dedykowanym polskim i norweskim klastrom.

Jak pomysły na gospodarkę morską przyczyniają się do rozkwitu regionu ?

Morze Bałtyckie oferuje liczne zasoby, które mogą przyczyniać się do rozwoju regionu

30 lat Programów INTERREG

Budowa środowiska do współpracy w regionie na lata 2021-2027.

Rozpoczynamy kampanię promocyjną programu H2020 w woj. pomorskim #Pomorski Horyzont

#Pomorski Horyzont to kampania Województwa Pomorskiego ukazująca efekty projektów zrealizowanych w latach 2014-2020 z programu Horyzont 2020.

Zaproszenie na Wydarzenie Roczne Programu „Dostępne i bezpieczne pogranicze”

W imieniu Instytucji Zarządzającej Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 zapraszamy na Wydarzenie Roczne „Dostępne i bezpieczne pogranicze", które odbędzie się 27 maja 2021 r.

Dzień Europy 2021: pięć przesłań Parlamentu Europejskiego

Dzień Europy 2021 to rocznica Deklaracji Schumana i tradycyjnie jest to świętowanie pokoju i jedności w Europie.

PARP oraz Innovation Norway zapraszają do udziału w wydarzeniach poświęconych polskim i norweskim klastrom

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zapraszają do wzięcia udziału w dwudniowym cyklu wydarzeń on-line dedykowanym polskim i norweskim klastrom.

Transgraniczny konkurs fotograficzny „Odkryj uroki polsko-rosyjskiego pogranicza”

Z okazji Dnia Europy, obchodzonego co roku 9 maja ogłoszony został konkurs fotograficzny pt. „Odkryj uroki wyjątkowego polsko-rosyjskiego pogranicza"!

Projekt dwa statki - wspólne morze. Soldek & Vityaz: morskie dziedzictwo Polski i Rosji

Przeczytaj wywiad, aby dowiedzieć się więcej o projekcie "2 statki - wspólne morze. Soldek & Vityaz: morskie dziedzictwo Polski i Rosji"


Przetarg na Ocenę Środowiskową programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027

Do 5 maja 2021 roku potrwa zbieranie ofert na wykonanie Strategicznej Oceny Środowiskowej dla kolejnej edycji programu Południowy Bałtyk.

Interreg Europe - Program na lata 2021-2027

W okresie programowania 2021-2027 będziemy nadal wspierać współpracę międzyregionalną między regionami z całej Europy


Konsultacje Programu Interact 2021-2027

W terminie od 28 kwietnia do 12 maja 2021 r. zapraszamy do udziału w konsultacjach Programu Interact 2021-2027

Nowa wersja podręcznika beneficjenta w programie

Komitet Monitorujący Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 wprowadził kilka zmian do podręcznika beneficjenta, które mogą dotyczyć polskich beneficjentów.


Parlament Europejski przyjął program Horyzont Europa. To już koniec drogi ustawodawczej

Posłowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili 28 kwietnia 2021 r. porozumienie z Radą UE dotyczące rozporządzenia wprowadzającego Program Ramowy Horyzont Europa. Horyzont Europa stanowi kontynuację programu Horyzont 2020 i ma wspierać badania i innowacje w takich obszarach jak zdrowie, transformacja klimatyczna czy cyfryzacja.

Ogłoszenie o wakatach: stanowiska kierownika projektu i asystenta zespołu

Chciałbyś pracować w międzynarodowym zespole zajmującym się współpracą europejską?

Międzynarodowy program wymiany akademickiej z Wielką Brytanią

Rząd brytyjski uruchamia nowy, międzynarodowy program wymiany akademickiej - Program Turinga.

Szanowny Beneficjencie!

W związku z zagrożeniem koronawirusem i przejściem części pracowników na system pracy zdalnej rekomendujemy rezygnację z wizyt  w urzędzie i kontakt z nami za pomocą środków elektronicznych: e-puap, e-mail:

 programymiedzynarodowe@pomorskie.eu 

Jeżeli jeszcze nie zapisałeś się, aby otrzymywać nasz newsletter, masz możliwość to uczynić bezpośrednio na naszej stronie internetowej. Poniżej znajduje się formularz zgłoszeniowy. Będziemy przesyłać co tydzień najważniejsze informacje o programach międzynarodowych oraz inne informacje z regionu.